Két régészeti lelőhely története a zentai Városi Múzeumban

Élménybeszámolókkal egybekötött kiállításmegnyitón vehettek részt mindazok, akik csütörtökön este ellátogattak a zentai Városi Múzeum galériájába, ahol a városnapi rendezvénysorozat keretében ünnepélyes keretek között nyílt meg A part két végén című tárlat.


A part két végén címet viselő kiállítás a régészeti kutatómunkába enged bepillantást, e tekintetben rendhagyónak számít, ugyanis a múzeum munkatársai Zenta város ünnepére különleges tárlatot szerettek volna összeállítani, hangsúlyozta Pejin Attila, a zentai Városi Múzeum vezetője.

– Felvetődött bennünk az ötlet, hogy be kellene mutatnunk azt a folyamatot, amelynek során a különböző leletek a Városi Múzeumba kerülnek. Általában műtárgyakból állítunk össze kiállításokat, ezúttal azonban két régészeti kutatás történetét tártuk a múzeumlátogatók elé – magyarázta a múzeumvezető, aki elmondta, a kiállításon bemutatott fényképsorozatok, pannók és tárgyi emlékek két lelőhelyet, illetve két régészeti kutatást mutatnak be. A tárlat egyik része a Tisza-parton található bevásárlóközpont építésekor napvilágra került leletekről és arról a régészeti terepmunkáról szól, amelynek során egy 13. század előtti földműves település körvonalai rajzolódtak ki. Másik fő témaként pedig a zentai csata hajdani helyszíne közeléből előkerült tárgyak jelennek meg A part két végén című tárlaton. A Tisza megfelelő mederszakaszát, azt, ahol a kutatók gazdag leletekben reménykedtek, búvárok tárták fel, történelmi emlékek nyomait kutatva.

– A legfőbb célunk a zentai csata víz alá került helyszínének a feltárása volt. Több mint száz leletet találtunk, ezeket átadtuk a zentai Városi Múzeumnak, és ezek közül tekinthetnek meg néhányat az érdeklődők a kiállításon. A leletek többsége a tervek szerint a Zentai Csata Emlékkilátónál kerül majd elhelyezésre – nyilatkozta dr. Vikor László, a Vajdasági Vízalatti Kutatók alapító tagja.

A zentai Városi Múzeum A part két végén című kiállításán a két régészeti lelőhelyről előkerült tárgyakon kívül a feltáráskor használt eszközöket, köztük például búvárpalackokat, különleges fényképeket és térképeket is megtekinthetnek a látogatók.

D. Sz.

Vajdaság Ma, 2015. szeptember 11.