Életképes kultúra csak közösségben terem

A hétvégén tartották meg Zentán a XVII. Hagyományaink Ünnepét

Nagy érdeklődés övezte szombaton este a zentai Művelődési Házban megtartott XVII. Hagyományaink Ünnepét, a községbeli hagyományőrző és hagyományápoló csoportok seregszemléjét. Az Uccu, bizony megérett a meggy! mottóval életre hívott rendezvény keretében színvonalas produkciók sora, a vajdasági magyar közösség szellemi kulturális örökségének elemeit bemutató tárlat, valamint finomabbnál finomabb meggyes ételek és italok kiállítása is várta az érdeklődőket.


A népdal ma már nem termelődik újra, de a nagy zeneszerzők műveihez hasonlóan ránk maradt, mint őseink öröksége, mint az egyén és a közösség egészséges egyensúlyából született műalkotás, és ez számunkra is eszköz az érzelmek viharai ellen. Nem csupán megbecsült művészi érték, hanem használati tárgy is, amely a közös éneklés és összetartozás örömét szolgálja.” – idézték az idei Hagyományaink Ünnepe szervezői az öt évvel ezelőtt elhunyt népzenekutató, Bodor Anikó gondolatait, ilyen módon tisztelegve élete és munkássága előtt.

A tisztelgés mellett éppen a Bodor Anikó által megfogalmazott összetartozás örömét szolgálta az idei Hagyományaink Ünnepe, amelynek keretében a Művelődési Ház kiállítási termében két kiállítás is várta az érdeklődőket: a hagyományos meggyes ételek és italok kiállítása, amelyen az idén tizenkét csoport kínálta különleges gasztronómiai élményt nyújtó finomságait a látogatóknak, akik nemcsak megtekinthették, hanem meg is kóstolhatták azokat, valamint a Raffai Judit és Papp Árpád néprajzkutatók által összeállított, a vajdasági magyar közösség szellemi kulturális örökségének elemeit bemutató tárlat, amely elsősorban a bácskai jelenségekre fókuszálva tárta az érdeklődők elé szellemi kulturális örökségünket.

A Művelődési Ház színháztermében megtartott ünnepi műsor kezdetén Kormányos Katona Gyöngyi, a községi tanács oktatással és művelődéssel megbízott tagja köszöntötte az egybegyűlteket, és hangsúlyozta, hogy a találkozót színvonalas szervezői háttérmunkája és évek óta tartó hagyományőrző tevékenysége miatt a Magyar Nemzeti Tanács méltán emelte a kiemelt jelentőségű vajdasági magyar regionális amatőr rendezvények sorába.

– Helyi kulturális életre van szükség, helyi szellemi életre, amely minőségi kínálatot hoz létre, ehhez pedig közösségek kellenek, mert életképes kultúra csak közösségben terem. A hagyomány utazás messzire, a múltba, eleink világába, vagy éppen távoli vidékekre, országokba. Utazás a tőlünk oly távol élő gondolatokhoz, képzeletekhez, emlékekhez. A hagyományok tisztelete, azok továbbvitele nemzedékről nemzedékre őseink és a magunk tisztelete, megbecsülése – hangsúlyozta Kormányos Katona Gyöngyi. – A hagyományok őrzése nemcsak a családok, barátok kötelékét erősíti, hanem egy nagyobb közösséghez való tartozás hitvallása is. A hagyomány nem a hamu őrzése, hanem a láng továbbadása, vallotta Morus Tamás. A szülők, nagyszülők feladata, hogy a lángot továbbadják gyermekeiknek, megismertessék velük a helyi hagyományokat, a helyi ételeket, de az egykor ott élt neves embereket is. Hagyományainkhoz szorosan hozzátartozik Bodor Anikó, Tripolsky Géza, Györe István és Czérna Miklós bácsi személye is, akik mind a négyen kiemelkedő, példás egyéniségek voltak szűkebb és tágabb közösségünkben, életük részévé vált a hagyományőrzés, és azt az utat, amelyet kijelöltek számunkra, kötelességünk alázattal, odaadással követni – fogalmazott a községi tanács oktatással és művelődéssel megbízott tagja, aki ezt követően annak fontosságára is felhívta a figyelmet, hogy a rendezvényen mind több és több gyermekcsoport jelenik meg, amelyek az idei ünnepségen is nagy számban képviseltették magukat.

Az ünnepi műsor során elsőként a budapesti Csillagszeműek Táncegyüttes táncospárja, Papp Ráhel ésGelencsér Donát lépett színpadra, majd Rekovics Réka felsőhegyi mesemondó, a tornyosi Ady Endre Művelődési Egyesület Csiribiri néptánccsoportja, Fajka Zsóka felsőhegyi mesemondó és Szabó Dékány Zsófiafelsőhegyi népdalénekes következett. A zentai Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ Ispiláng gyermekcsoportja óvodás és kisiskolás csoportjainak produkciói közé a kevi Móra István Művelődési Egyesület Pillikék gyermektánccsoportjának előadása ékelődött be, majd a legkisebbek után a felnőttek is színpadra léptek. Előbb a bogarasi Búzavirág Művelődési Egyesület citerazenekara és asszonykórusa, majd a kevi Móra István Művelődési Egyesület Bazsarózsa asszonykórusa és a zentai Tópart Magyar Művelődési Egyesület vegyes kórusa adta elő produkcióját. A tornyosi Ady Endre Művelődési Egyesület Szarkaláb néptánccsoportja után a kevi Móra István Művelődési Egyesület Gyöngyvirág néptáncegyüttese és a felsőhegyi Népdalbarátok Klubjának vegyes kórusa következett, majd a kevi Móra István Művelődési Egyesület Jóbarátok tamburazenekara, a zentai Délibáb Magyar Művelődési Egyesület vegyes kórusa, valamint a tornyosi Ady Endre Művelődési Egyesület asszonykórusa és tamburazenekara lépett színpadra. Az est programját a szabadkai Juhász zenekar zárta, amelynek tagjai ezt követően hangulatos táncházzal is várták az érdeklődőket.

A fellépők műsorát véleményező szakmai bizottság, amelynek tagjai Tóth Rozália Magyar Életfa díjas népművelő, Kanalas Zsófia, a szabadkai Zeneiskola népdalszakának tanára, a Durindó és Gyöngyösbokréta Fesztiváltanácsának tagja és Rind Melitta néptáncpedagógus voltak, elégedettségének adott hangot a produkciók színvonala kapcsán, akárcsak a meggyes ételek és italok kiállításáról az azokat értékelő bizottság, amelynek tagjai Bencsik Katalin könyvtáros, Nagy Abonyi Ágnes néprajzkutató és Vatai Zsuzsannanépművelő voltak, akik az első helyezést a tornyosi Ady Endre Művelődési Egyesületnek, a másodikat a Zentai Gazdakörnek, a harmadikat pedig a zentai Rozetta Kézműves Társaságnak ítélték oda.

A Hagyományaink Ünnepe, amelynek főszervezője a zentai Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ, főtámogatója pedig Zenta község önkormányzata, a Magyar Nemzeti Tanács kiemelt jelentőségű vajdasági magyar regionális amatőr rendezvénye, amely évről évre számottevő bemutatkozási és fejlődési lehetőséget nyújt a Zenta községbeli hagyományőrző és hagyományápoló csoportok számára.

M. E.

Magyar Szó, 2015. március 2.