Jövőbe vetett hit és összefogás

Zentán a városnapi rendezvények keretében átadták az elismeréseket – Díszkivilágításban pompázik a százéves városháza

Szerda este ünnepi színeket öltött magára Zenta, s ahogyan Ceglédi Rudolf, a község polgármestere ünnepi beszédében kiemelte: az előző évekhez hasonlóan ezúttal is a bizakodás, a jövőbe vetett hit és az összefogás ereje hatja át a városnapi ünnepséget.


Díszkivilágításban pompázik a százéves városháza

A hagyományokhoz híven szerda délután a Szent Mihály arkangyal templomban gyászmisén emlékeztek meg a 317 évvel ezelőtt lezajlott zentai csata áldozatairól, majd a Városi Múzeumban magnyílt a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum A tégla dicsérete fotókon című kiállítása. Ezt követően az idén százéves városháza dísztermében kóruszenei estet szerveztek, amelyen a Stevan Sremac Szülőföld Alapítvány női kórusa, a petrőci Musica Viva vegyes kar és a hódmezővásárhelyi Fandante kórus fellépését élvezhették a komolyzene kedvelői. A hangverseny után az előcsarnokban kiállítást rendeztek a centenárium tiszteletére, a résztvevői megcsodálhatták a Tisza-parti település szimbóluma kilátótornyának a díszkivilágítását is.

A rendezvénysorozat tegnap délelőtt a községi képviselő-testület díszülésével folytatódott, majd a Tisza-parton, a zentai csata emlékhelyén megkongatták a harangot, és a városnapi ünnepség résztvevői elhelyezték a kegyelet virágait.

– A községünkért tenni akaró polgárokat is ünnepeljük ma – mondta Ceglédi Rudolf polgármester a községi képviselő-testület tegnapi díszülésén elhangzott ünnepi beszédében, s kiemelte, hogy minden itt élő munkájára, kitartására szükség volt ahhoz, hogy eredményeket érjen el Zenta, amennyiben ugyanis egy községet a lakói nem éreznek magukénak, ha nem vállalnak feladatot a közjó érdekében, lényegében minden terv hiábavaló.

Ceglédi ezt követően beszámolt az önkormányzat elmúlt 365 napban tett erőfeszítéseiről, elért sikereiről. Mindenekelőtt az oktatási intézmények felújításának munkálatait emelte ki, amelyben az idén nagy segítségükre volt a cukorgyár. Ezenkívül beszámolt arról is, hogy befejeződött a szennyvíztisztító területén lévő szivattyúállomás rekonstrukciójának első fázisa, de már zajlik a tartományi mezőgazdasági titkárság és az önkormányzat által finanszírozott beruházás folytatása is. Továbbá említette az újabb ivóvízkút kiépítését a déli kútmezőn, szintén a mezőgazdasági titkársággal közösen; a Kertek helyi közösség területén a csatornahálózat kiépítését; a Tornyosi úton pedig a kerékpárút kiépítésének a folytatását. Az önkormányzat ezenkívül kiemelt fontosságú feladatként tekint a foglalkoztatottak számának a növelésére. Ennek jegyében elkezdődött a közmunkaprogram, amelyben több mint hatvan személy érdekelt, a gyakornoki program keretében tizennyolcan írták alá a szerződést – ecsetelte a polgármester, aki reményének adott hangot, hogy hamarosan egy új vállalat is megkezdi működését, ahol az első szakaszban több mint százan kaphatnak munkát. A polgármester elmondta, hogy a polgárok október végén birtokukba vehetik a sportcsarnokot, s beszámolt arról is, hogy komoly terveik vannak a termálkúttal.

A kitartó emberek teremtő ereje mindig túllépi a települések és a községek határát, a jó példa másoknak is erőt ad – hangsúlyozta beszéde végén a községi elöljáró, s hozzáfűzte, hogy a történelem során is mindig a szorgalmas és dolgozni akaró emberek vitték előre az országot. Azok, akik tisztességgel elvégzik a napi teendőiket, helytállnak a család terheinek viselésében, becsülettel részt vesznek a közösség életében. A hétköznapi bátorság, lendület és lelkesedés teszi teljessé az ünnepeinket – jegyezte meg végül a polgármester.

A díszülés folytatásában, az önkormányzat eredményeit bemutató rövidfilm megtekintése után átadták a város kitüntetéseit. A város díszpolgári címét Gyetvai Lajos nyugalmazott közgazdásznak adományozták, aki két mandátumban állt Zenta község élén. Először mint a községi népbizottság elnöke 1958-tól 1961-ig, majd 1969-től 1973-ig a községi képviselő-testület elnökeként. Kiemelkedő szerepe volt abban, hogy az 1950-es évek végén Zentán a középfokú oktatási hálózat nagymértékben fejlődött és gyarapodott, három középiskola nyílt vezetésének ideje alatt: az Egészségügyi Középiskola 1959-ben, a Közgazdasági Középiskola 1960-ban és a Vegyészeti Technikum 1961-ben. Polgármesterségének ideje alatt létesült Zentán a cukorgyár, és kezdődött meg 1960-ban a tiszai híd építése. Második mandátuma alatt igazi megpróbáltatásban volt része, ugyanis szervező-, koordinálómunkája révén, illetve az árvízvédelmi parancsnokság vezetőjeként nem kis szerepet vállalt abban, hogy a város sikeresen hárította el minden idők addigi legnagyobb tiszai árvizét 1970-ben. Tapasztalat, bölcsesség és bátorság kellett ahhoz a döntéshez, amit akkor vezetőként meghozott, ugyanis Gyetvai Lajos utasította el azt a javaslatot, hogy Zenta város lakosságát kitelepítsék a fenyegető árvíz miatt. Része volt továbbá a Potisje kikötővállalat 1973. évi megalapításában, és még számtalan más hasznos intézkedésnek volt a kezdeményezője és hordozója.

A díjazottak az ünnepségen a polgármesterrel és a képviselő-testület elnökével (Gergely József felvétele)

A Község Mecénása díjat az idén a TE-TO Cukorgyár érdemelte ki. Pro Urbe díjat kapott a Tisza Menti Fúvószenekar és Máriás Irén nyugalmazott magyartanárnő. Az Életműdíjat az idén posztumusz Gyetvai Péter kalocsai kanonoknak, egyháztörténésznek ítélték oda. A kimagasló teljesítményért fiataloknak járó Juventus Pro Urbe díjat Menyhárt Ákos okleveles biológus, a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Karának, Orvosi Fizikai és Orvosi Informatikai Intézetének doktori hallgatója érdemelte ki, aki tanulmányai mellett atlétikában is jelentős eredményeket ért el. Háromszoros szerbiai felnőtt országos bajnoki címet tudhat magáénak a 4×400 méteres síkfutásban, ezenkívül magyar egyetemi főiskolás országos bajnok 4×400 és 4×100 méteres síkfutásban. Polgármesteri köszönőlevélben részesült a Miroslav Antić Kamaraszínpad, Baráth László zenetanár, a fúvószenekar vezetője, Németh Antal fiatal néptáncos és Molnár Miklós birkózóedző.

A díszülés folytatásában felolvasták Gyetvai Lajos levelét, a város újdonsült díszpolgára ugyanis egészségügyi okok miatt nem vehette át személyesen az elismerést, majd Mario Riciputi, a cukorgyár igazgatóbizottságának elnöke köszönte meg vállalata nevében a kitüntetést.

Az ünnepi rendezvénysorozat délután 5 órakor a Kis Szent Teréz-templomban hálaadó szentmisével folytatódott, a Fő téren pedig megnyitották a szőlő, a sajtok és a borok utcáját. Az esti órákban a Tisza Menti Fúvószenekar ünnepi hangversenyén kapcsolódhattak ki az érdeklődők, végül pedig a program szerint a népszerű Budapest Bár zenekar adott koncertet.

Hhzs.

Magyar Szó, 2014. szeptember 12.