In memoriam gróf Batthyány Lajos

Batthyány Lajos grófra, az első felelős magyar kormány miniszterelnökére emlékeztek ma délben a zentai Városháza oszlopcsarnokában, ahol az In memoriam gróf Batthyány Lajos címet viselő rendezvény keretében megkoszorúzták Batthyány Lajos gróf emléktábláját, valamint megemlékeztek az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc áldozatairól.


A rendezvény kezdetén a hódmezővásárhelyi Németh László Gimnázium tanulója, Klement Sára előadásában hallhatták az érdeklődők Petőfi Sándor Szabadsághoz című versét, majd Hajnal Anna, a Thurzó Lajos Művelődési-oktatási Központ munkatársa beszélt az 1848/49-es eseményekről. – 1860 óta nemzeti ünnepként tekintünk vissza az 1848-as forradalom eseményeire. Nemzetünk történelmében ez az időszak a szabadság kivívása, a magyar nemzet újjászületése. 1848. március 15. megmutatta, hogy a szabadság csak akkor szabadság, ha mindenkié, ha mindenki annyit kap belőle, amennyit a másik, és ha nincsenek kivételezettjei. Március 15. megmutatta, hogy a népből akkor válik nemzet, ha hisz az erejében és a nemzeti hagyományaiban – emelte ki Hajnal Anna.

Az alkalmi beszédet követően a szigetszentmiklósi József Attila Általános Iskola diákjai adták elő alkalmi műsorukat, majd a rendezvény zárásaként az egybegyűltek megkoszorúzták gróf Batthyány Lajos emléktábláját. Magyarország belgrádi nagykövetsége képviseletében Vujić Mira, a Magyar Nemzeti Tanács nevében dr. Zsoldos Ferenc, Zenta község önkormányzata képviseletében Ceglédi Rudolf és Širková Anikó, a Vajdasági Magyar Szövetség zentai községi szervezete nevében Barsi Márta és Bóbán József, a Magyar Polgári Szövetség nevében Rácz Szabó László, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége képviseletében Berze József, a Wass Albert Követőinek Asztaltársasága nevében Czabafy Ágnes és Körmöczy Violetta, a hódmezővásárhelyi Németh László Gimnázium képviseletében pedig az intézmény tanulói helyezték el a kegyelet virágait.

H. G.

Vajdaság Ma, 2014. március 14.