Csak diákok legyenek!

Zenta község általános iskoláiban fejlesztések révén szeretnék korszerűsíteni az oktatást és az iskolaépületeket

A zentai Stevan Sremac Általános Iskola épületeiben a közelmúltban több számottevő felújítást végeztek, az intézmény illetékesei azonban máris előre tekintenek. Azt mondják, a legfőbb feladat jelenleg az oktatás modernizálása, a legfőbb cél pedig az épületek nyílászáróinak cseréje. Mindezek mellett minden épületnek megvannak a maga fejlesztési tervei is.


Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, a zentai cukorgyár mintegy tízezer eurós támogatásának köszönhetően a November 11. iskolában öt tantermet újítottak fel, és hangosító berendezést vásároltak, a felsőhegyi iskolában pedig új kazánt vettek.

– A November 11. iskolában a gyerekek a második félévet felújított tantermekben kezdték meg, amelyekbe új padok és új székek is kerültek. Ezzel nemcsak a tanítás légköre, hanem a minősége is változott, hiszen a szebb környezet jobb teljesítményre is ösztönzi a diákokat. A felsőhegyi iskolában szintén nagy probléma oldódott meg, nem kell attól rettegni, hogy a rendszer meghibásodása miatt esetleg fűtés nélkül marad az épület – magyarázta Sárosi Gabriella, a község általános iskoláit felölelő Stevan Sremac iskola igazgatónője. Elmondta azt is, hogy az elmúlt időszakban a cukorgyár támogatása mellett több egyéb forrásból is kaptak segítséget:

– A November 11. iskolában magántámogatásból sikerült felújítanunk a történelem szaktantermet, a Magyar Nemzeti Tanács támogatásával kivetítőt, laptopot és routereket vásároltunk, aminek köszönhetően lehetővé vált, hogy minden tanteremben legyen internet-hozzáférés. Emellett egyes civil szervezetek is sikeresen pályáztak, aminek köszönhetően az iskolában a támogatásukkal is fel tudtunk szerelni néhány tanteremet padokkal és székekkel. A Thurzó Lajos iskolában több tanteremet is bemeszeltettünk a téli szünidőben. Az Emlékiskolában most nem volt komolyabb beruházás, ott a toaletteket kell kicserélni. Az előző tanévben önkormányzati támogatással Keviben sor került az utolsó padlós tanterem felújítására. Emellett szülői donációkból és egyéb támogatásokból is végeztünk kisebb-nagyobb beruházásokat az iskolákban – mondta.

Az igazgatónő kihangsúlyozta, hogy az oktatás modernizálásán dolgoznak és folyamatosan pályáznak:

– A legfőbb feladat jelenleg az, hogy modernizáljuk az oktatást, azaz minél több új szemléltetőeszközt vásároljunk, hiszen a gyerekek sokkal könnyebben el tudják sajátítani azokat a dolgokat, amelyeket nemcsak hallanak, hanem látnak is. Ezen a téren sajnos az iskolánk mindegyik épülete le van maradva. Számítógépeket, kivetítőket kellene vennünk minden tanterembe, vagy legalább fel kellene szerelnünk egy-egy médiatermet – fogalmazott az igazgatónő.

A nagyobb beruházások közül a legsürgetőbb jelenleg az épületek nyílászáróinak cseréje:

– Az ablakcseréken kívül az épületeket szigetelni is kellene, hogy hőenergiát takarítsunk meg, a felsőhegyi iskolában a tornatermet kellene teljesen felújítani, a tornyosi iskolában pedig az olajfűtés helyett kellene valami gazdaságosabbat találni. Mivel az épület több szakaszban épült, a falak sem egyforma vastagságúak, a plafont és a falakat is szigetelni kell, meg a nyílászárókat is ki kell cserélni – magyarázta Sárosi Gabriella.

Az igazgatónő arra a kérdésünkre, hogy hogyan alakul majd a következő tanévben a diáklétszám, elmondta, hogy a folyamatos elvándorlás miatt már a jelenlegi iskolaévben is több diákot kiírattak az iskolából, és az elmúlt időszakban nagyon sok kisgyermekes család is elköltözött, ennek ellenére abban bíznak, hogy a községben az elsősök száma a 2014/2015-ös tanévben is eléri majd a kétszázat.

Máriás Endre

Magyar Szó, 2014. február 5.